Logo Dydnia ZS - Zespół Szkół w Dydni

News

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

23.01.2018

        W ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu w dniu 22 stycznia w Szkole Podstawowej im. Świętej Królowej Jadwigi w Dydni odbyła się sesja naukowa pt. „Historia i kultura Żydów naszym wspólnym dziedzictwem”.

        Pani Dyrektor Iwona Pocałuń serdecznie powitała organizatorów i uczestników spotkania, m.in.: Wójta Gminy Dydnia, Ks. Prof. Stanisława Nabywańca, Prof. Wacława Wierzbieńca, Dr Marię van Beurden Cahn,Hanę Nowak, Gości z Uniwersytetu Rzeszowskiego i wspólnoty Drzewo Oliwne oraz czynnych i emerytowanych dyrektorów, nauczycieli szkół i przedszkoli Gminy Dydnia, uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dydni.

        W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor nawiązała do Patronów Roku 2018, tj.: Ks. Stanisława Kostki, Biskupa Ignacego Tokarczuka oraz Ireny Sendlerowej, której dziesiąta rocznica śmierci przypada 12 maja bieżącego roku, oddając „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”.

        Sesję rozpoczął prof. Wacław Wierzbieniec, który omówił znaczenie cedaki dla społeczności żydowskiej Galicji. Natomiast „Mozaizm starotestamentalny a współczesny Judaizm” to temat referatu wygłoszonego przez ks. prof. Stanisława Nabywańca.

Dr Maria van Beurden Cahn przybliżyła uczestnikom spotkamia historię swego życia i nawiązała do programów edukacyjnych o Holokauście w Holandii na początku XXI wieku.

Kolejna prelegentka – Hana Nowak – mówiąc o tym, „dlaczego i jak młodzież w USA uczy się o Holokauście”, odwołała się do zapisków z pamiętnika swojej mamy i rodzinnych zdjęć. Podkreśliła, że życie to historia, która nie ma końca.

        Podczas sesji podsumowano projekty edukacyjne, tj. „Ludność żydowska na terenie gminy Dydnia w XX wieku – Szkoła Dialogu” realizowanego przez uczniów drugiej klasy gimnazjum pod kierunkiem Pana Zbigniewa Kowalczyka oraz Szkoła Tolerancji, której koordynatorką była Pani Zofia Wojnowska. Uczennica klasy 7a Klaudia Tercha przedstawiła działania realizowane przez uczniów SP w ramach tego projektu.

        Występ uczniów Szkoły Podstawowej w Dydni, nastrojowa muzyka w wykonaniu Łukasza Sabata oraz wspólne śpiewanie pieśni hebrajskich miały wpływ na podniosłą atmosferę całego spotkania.

        Na zakończenie sesji dyrektor Iwona Pocałuń  skierowała słowa podziękowania pod adresem prelegentów, uczestników oraz wszystkich, którzy pomogli w zorganizowaniu spotkania.

Zofia Sokołowska - Chorążak

Dyrektor Szkoły Zaprasza

Zaloguj >

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

luty 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

wersja językowa

Zobacz również

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.