Logo Dydnia ZS - Zespół Szkół w Dydni

News

Wsparcie dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR – start!

05.10.2021

Przedruk ze strony: Wsparcie dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR – start! - Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

W najbliższy poniedziałek - 4 października - rusza nabór wniosków w programie wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Budżet: 80 milionów złotych. Cel: przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu.

Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich. Z pomocy skorzystają mieszkańcy 880 gmin, na terenie których działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. To ponad 30% wszystkich gmin w Polsce. Wnioski przyjmować będzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Szczegóły działania na czwartkowej konferencji ogłosili ministrowie Janusz Cieszyński – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Paweł Szefernaker – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Start – 4 października

- Jakiś czas temu minister Paweł Szefernaker zwrócił się do Kancelarii Premiera, aby – w ramach programu wsparcia samorządów – szczególną uwagę poświęcić rodzinom byłych pracowników PGR. Podszedłem do tego pomysłu z dużym entuzjazmem – powiedział minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Dziś przechodzimy z etapu koncepcji do etapu realizacji. W najbliższy poniedziałek - 4 października - rusza nabór wniosków w programie wsparcia dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów. Potrwa do 5 listopada - dodał.Cele programu to przede wszystkim:

•    przeciwdziałanie nierównościom społecznym,

•    cyfryzacja terenów popegeerowskich,

•    poprawa jakości życia mieszkańców, 

•    rozwój cyfrowy dzieci i młodzieży z rodzin byłych pracowników PGR.

Budżet działania to 80 milionów złotych. - W ramach projektu będziemy finansować zakup sprzętu oraz dwuletni dostęp do internetu. Na każdy zestaw - komputer i internet - przeznaczymy do 3,5 tys. złotych – powiedział minister Janusz Cieszyński. - Chcemy, aby pieniądze dotarły do gmin najpóźniej do końca tego roku. Liczę na to, że uda się to wcześniej - w miesiąc, półtora od momentu złożenia wniosku. To dla nas priorytetowy projekt.- Pandemia pokazała, że wykluczenie cyfrowe terenów popegeerowskich jest duże. Dlatego potrzeba zakupu sprzętu komputerowego jest jedną z najpilniejszych – powiedział Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Nasz rząd kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, dlatego chcemy zlikwidować wykluczenie cyfrowe na terenach popegeerowskich. Program zakupu sprzętu komputerowego dotyczy głównie wnuków i prawnuków byłych pracowników PGR-ów – dodał.

Realne potrzeby, realna pomoc

Z pomocy skorzystają mieszkańcy 880 gmin, na terenie których działały PGR. To ponad 30% wszystkich gmin w Polsce.Szacujemy, że w ramach tego działania, sprzęt trafi do około 20 tysięcy dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. - Jeśli jednak zapotrzebowanie będzie większe, będziemy te środki zwiększać. Tak, by zrealizować wszystkie potrzeby – zapowiedział minister Janusz Cieszyński.Wnioski przyjmować będzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Już dziś na stronie gov.pl/cppc/wsparcie-ppgr można znaleźć szczegółowe informacje i dokumentację, która ułatwi składanie wniosku.Podobnie jak w zainaugurowanym w tym tygodniu programie „Cyfrowa Gmina” procedura naboru wniosków będzie prosta i w pełni elektroniczna. - Zależy nam na szybkim i skutecznym wsparciu – powiedział minister Janusz Cieszyński. - Zachęcam do składania wniosków, startujemy 4 października – dodał.Więcej informacji na gov.pl/cppc/wsparcie-ppgr

DOKUMENTACJA KONKURSOWA

Dyrektor Szkoły Zaprasza

Zaloguj >

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zobacz również

sonda

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.