Logo Dydnia ZS - Zespół Szkół w Dydni

Szkoła z klasą 2.0 2019-2020

Nasza szkoła już po raz trzeci uczestniczy w ogólnopolskim programie Szkoła z klasą 2.0.

Program Szkoła z Klasą realizowany jest nieprzerwanie od 2002 roku. Jego koncepcja oparta jest na metodzie design thinking (DT) . Szkoła otrzymuje  wsparcie w przejściu przez wymagający proces wprowadzania zmian – od budowania interdyscyplinarnego zespołu, przez badanie potrzeb i oczekiwań szkolnej społeczności, po tworzenie nowych rozwiązań i ich udoskonalanie. Każda kolejna edycja Szkoły z Klasą 2.0 ma swoje hasło. To sposób na podkreślenie tego, co szczególnie jest dla nas ważne . W poprzednich latach zwracaliśmy uwagę na siłę, jaka drzemie we współpracy czy na korzyści płynące z wykorzystania TIK w codziennej pracy szkolnej. W zeszłym roku postawiliśmy na hasło Weź szkołę w swoje ręce. W tym roku szkolnym jest mała modyfikacja hasła Weź szkołę w swoje ręce. Na nowo!.

JAK WYGLĄDA PRACA W PROGRAMIE? ( materiał opracowany przez Fundację Szkoła z klasą 2.0).

Zmiany warto planować i wprowadzać zespołowo. Dlatego w Szkole z Klasą 2.0 budujemy przynajmniej czteroosobowy Zespół. Powinien się on składać z dyrektora, koordynatora (wybranego spośród nauczycieli) oraz przynajmniej dwóch nauczycieli lub nauczyciela i pracownika szkoły.

Praca w programie podzielona jest na cztery etapy. W ramach każdego z nich Zespół ma do wykonania konkretne zadania. Nad ich realizacją czuwa Koordynator.

ETAP I: Pierwszym zadaniem Zespołu jest poinformowanie społeczności szkolnej o udziale w programie Szkoła z Klasą 2.0. To doskonała okazja, żeby znaleźć w szkole sojuszników, którzy wesprą Was w planowaniu i wprowadzaniu zmian. To również dobry moment, by skonsultować w szerszym gronie wybór kierunku tegorocznych działań. Następnie spośród 10 przygotowanych przez Fundację propozycji wybiera się1 obszar działania na ten rok szkolny:

 • Równe szanse
 • Pasja do nauki
 • Wiedza użyteczna
 • Samodzielność
 • Ocenianie i docenianie
 • Obywatelstwo
 • Bezpieczeństwo i zaufanie
 • Dobre relacje
 • Solidarność
 • Otwartość

W kolejnym kroku analizuje się w Zespole,czym szkoła dysponuje, a czego w niej brakuje– zasoby szkoły bada się pod kątem wybranego obszaru. Wziąć należy pod uwagę mocne i słabe strony szkoły, szanse na wprowadzenie zmiany oraz zewnętrzne ograniczenia.

Na koniec pierwszego etapu projektujemy badanie potrzeb, które pozwoli Nam dowiedzieć się, jakie są oczekiwania i potrzeby członków szkolnej społeczności w odniesieniu do wybranego obszaru. Zadaniem Zespołu jest zaplanowanie, od kogo i w jaki sposób zdobędzie informacje.

ETAP II: Przeprowadzamy zaplanowaną diagnozę potrzeb i analizujemy jej wyniki.Na podstawie wniosków z diagnozy oraz z analizy zasobów zdefiniujemy konkretny cel dla szkoły.

ETAP III:To czas na wymyślanie działań na ten rok. Spośród nich wybieramy maksymalnie pięć, a zrobić to należy w oparciu o przygotowane kryteria: współtworzenie wprowadzanej zmiany przez uczniów, szerokie angażowanie społeczności szkolnej, wprowadzanie do szkoły nowych rozwiązań, wprowadzenie trwałej (na lata) zmiany w szkole.

W następnym kroku do wybranych działań dopisuje się ich spodziewane rezultaty. Ważne by były one odpowiedzią na postawiony cel dla szkoły.

Kolejnym zadaniem jest rozpisanie harmonogramu pracy. Pracować należy zespołowo, a w realizację działań zaangażować możliwie dużą grupę osób, w tym uczniów i innych przedstawicieli szkolnej społeczności.

ETAP IV:To czas na działanie! Realizujemy w nim swoje pomysły i wprowadzamy zaplanowaną zmianę w życie szkolne. Naszym zadaniem jest również bieżące sprawdzanie, czy działania przynoszą odpowiednie efekty, podobają się ich odbiorcom, są odpowiednio prowadzone i czy w konsekwencji prowadzą do realizacji celu dla szkoły. Bieżące sprawdzanie jest punktem wyjścia do modyfikacji i udoskonalania wprowadzonych rozwiązań.

Ostatni krok to przeprowadzenie analizy całego procesu zmiany, sprawdzenie, czy udało nam się zrealizować cel i zebranie wniosków z całorocznej pracy.

Na koniec udział w Ogólnopolskim Festiwalu Nauki w Warszawie!

 

Koordynatorką programu w szkole jest pani mgr Jolanta Kłodowska

Moderatorem nauczycieli w 8 polskich szkołach biorących udział w programie jest mgr Zofia Wojnowska

 

Zespół 2.0:

Dyrektorka Iwona Pocałuń

Witold Pocałuń

Monika Kij

Zbigniew Kowalczyk

Elżbieta Kopija Piskorowska

Samorząd Uczniowski

 

https://www.szkolazklasa.org.pl/wp-content/uploads/2019/10/krotki-film-o-szk20.mp4 film

 

kliknij, aby przeczytać:

 

Prezentacja o programie 19-20.pdf

Narzedziownik, czyli jak diagnozowac1.pdf

Dyrektor Szkoły Zaprasza

Zaloguj >

Zegar

 • :
 • :

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zobacz również

sonda

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.