Logo Dydnia ZS - Zespół Szkół w Dydni

Akcja " Solidarność. Podaj dalej!" zakończona.

Praca w programie opierała się na innowacyjnej metodzie pracy z uczniami, łączącej analizę obrazów oraz warsztaty pisarskie. Młodzi ludzie na początku uczą się analizować i interpretować współczesne fotografie, odkrywać różnorodne znaczenia, które niosą ze sobą codzienne sytuacje uwiecznione na zdjęciach. Następnie uczą się wyrażać myśli i formułować tekst, biorąc udział w warsztatach pisarskich.

Najpierw jednak szkolenie przeszło czterech nauczycieli z ze Szkoły Podstawowej w Dydni: mgr Zofia Wojnowska, mgr Zbigniew Kowalczyk, mgr Jolanta Kłodowska, mgr Ewa Kafara. Na dwudniowych warsztatch, które odbyły się w Warszawie, nauczyciele uczyli się rozmawiać o dyskryminacji, uprzedzeniach, nietolerancji, przeszli kurs czytania obrazów fotograficznych i warsztaty pisarskie. Otrzymali także pakiet materiałów do pracy z uczniami, w tym kartki pocztowe, które były głównym narzędziem pracy. Na kartakach znajdowały się zdjęcia z życia codziennego ludzi, a także symboliczne lementy, takie jak np. drut kolczasty.

Każda kartka niosła podwójny przekaz: z jednej strony poprzez specjalnie dobrane zdjęcia, wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami ze wszystkich krajów programu, a z drugiej dzięki osobistej wiadomości napisanej przez dzieci.Solidarność. Podaj dalej! daje młodym ludziom impuls do refleksji na temat różnorodności i różnych form dyskryminacji, uczy analizowania obrazów, budzi ciekawość i zainteresowanie innymi, rozwija krytyczne myślenie i wyobraźnię. Uczy wypowiadać się otwarcie i dzielić się przemyśleniami, analizować własne uprzedzenia i stawiać im czoło.Program opiera się na prowadzonej od 15 lat francuskiej akcji Jouons la Carte de la Fraternité prowadzonej przez La Ligue d’Enseignement. Od 2016 roku dzięki finansowaniu ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus + zyskał europejski wymiar. La Ligue d’Enseignement jest jego liderem, a partnerami Fundacja Szkoła z Klasą (Polska), Fundación Cives (Hiszpania) i Centar Za Mirovne Studije (Chorwacja).( materiał Fundacji " Szkoła z klasą".)

W 2018 roku do programu zostało zaproszonych w całej Polsce10  szkół, które planują łącznie wysłać ponad 700 kartek pocztowych. W tej grupie jest Szkoła Podstawowa w Dydni.

21 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem dzieci i młodzi ludzie z Polski, Francji, Hiszpanii oraz Chorwacji piszą, wysyłają kartki pocztowe z  przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i liczą na ich odpowiedź.Uczniowie naszej szkoły wysłali ponad 100 kartek. Część z nich została osobiście przekazana do Gminy w Dydni oraz do Banku Spółdzielczego przez uczennice klasy VII a naszej szkoły . Były to: Emilia Marszałek, Sabina Pocałuń, Angelika Mazur i Anna Pocałuń.

Dyrektor Szkoły Zaprasza

Zaloguj >

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

luty 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

wersja językowa

Zobacz również

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.