Logo Dydnia ZS - Zespół Szkół w Dydni

"Solidarność. Podaj dalej!"

Solidarność. Podaj dalej!

Rok 2018/19

Kolejna edycja projektu i po raz drugi bierzemy w nim udział. W tym roku mogliśmy nasze karteczki zapisać w języku angielskim, francuskim i niemieckim. Analizowaliśmy inne fotografie niż w ubiegłym roku szkolnym, rozmawialiśmy o wielu problemach związanych z dyskryminacją, brakiem tolerancji i wykluczeniem społecznym. Karteczki wyruszyły w świat 21 marca, tak jak w pozostałych krajach biorących udział w akcji: Francji, Chorwacji, Hiszpanii. Karteczki pisały dzieci w edukacji wczesnoszkolnej, jak i w klasach VI-VIII. Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy wspierali nas w tej wspaniałej akcji, a przede wszystkim pani dyrektor Iwonie Pocałuń, pani Wójt Alicji Pocałuń, pani wicedyrektor Marcie Rachwał oraz nauczycielom wychowawcom klas I-III oraz IV-VIII.

Teraz oczekujemy na odpowiedzi.

KARTKI SOLIDARNOŚĆ POBIERZ PDF

Opubl.: psz

Solidarność rozsyłana pocztą przez młodzież Szkoły Podstawowej w Dydni.

Ponad 100 kartek pocztowych z przekazem solidarnościowym wyślą uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Świętej Królowej Jadwigi w Dydni. Pocztówki trafią do wybranych, nieznajomych adresatów w Polsce i za granicą.

Akcja jest organizowana w ramach międzynarodowego programu Solidarność. Podaj dalej!, który w Polsce prowadzi Fundacja Szkoła z Klasą. Równolegle akcja toczy się we Francji, Hiszpanii i Chorwacji. Punktem kulminacyjnym jest wysyłka kartek, która odbędzie się w okolicy 21 marca - Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem.  

W dzisiejszej szkole szczególnie potrzebne są działania, które dają impuls do rozmowy na temat różnorodności, nietolerancji czy rozmaitych form dyskryminacji, a jednocześnie rozwijają umiejętność krytycznego myślenia i formułowania poglądów. To dlatego blisko 50 osobowa grupa uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Dydni włączyła się do akcji Solidarność. Podaj dalej! Założenie jest proste - 21 marca, w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją i Rasizmem, młodzi ludzie wyślą kartki pocztowe do losowo wybranych osób i instytucji - np. Państwowych, lokalnych, kultury. Każda pocztówka będzie niosła podwójny przekaz - z jednej strony przez zdjęcie na kartce, z drugiej - dzięki osobistej wiadomości napisanej przez ucznia. Młodzi nadawcy liczą, że dostaną odpowiedzi na wysłane pocztówki.

Uczniowie zostali wcześniej przygotowani do wysłania kartek. Pracowali ze swoimi nauczycielami ze zdjęciami, zrobionymi przez fotografów z różnych krajów europejskich, które znajdują się na pocztówkach. Analizowali i interpretowali fotografie, poznawali kontekst ich powstania. Następnie wzięli udział w warsztatach pisarskich, na których ćwiczyli redakcję tekstu. Wypisując kartki, młodzież dzieliła się swoimi przemyśleniami.

Akcja Solidarność. Podaj dalej!, w której uczestniczy Szkoła Podstawowa w Dydni  to międzynarodowy projekt, realizowany równolegle w czterech krajach - Chorwacji, Francji, Hiszpanii i w Polsce. W naszym kraju działania prowadzi Fundacja Szkoła z Klasą. Pierwszą odsłonę akcja miała w zeszłym roku; uczniowie z całego kraju wysłali wtedy 700 pocztówek.  

Koordynatorkami programu w Szkole Podstawowej w Dydni  są Zofia Wojnowska i Jolanta Kłodowska.


Akcja " Solidarność. Podaj dalej!" zakończona

Praca w programie opierała się na innowacyjnej metodzie pracy z uczniami, łączącej analizę obrazów oraz warsztaty pisarskie. Młodzi ludzie na początku uczą się analizować i interpretować współczesne fotografie, odkrywać różnorodne znaczenia, które niosą ze sobą codzienne sytuacje uwiecznione na zdjęciach. Następnie uczą się wyrażać myśli i formułować tekst, biorąc udział w warsztatach pisarskich.

Najpierw jednak szkolenie przeszło czterech nauczycieli z ze Szkoły Podstawowej w Dydni: mgr Zofia Wojnowska, mgr Zbigniew Kowalczyk, mgr Jolanta Kłodowska, mgr Ewa Kafara. Na dwudniowych warsztatch, które odbyły się w Warszawie, nauczyciele uczyli się rozmawiać o dyskryminacji, uprzedzeniach, nietolerancji, przeszli kurs czytania obrazów fotograficznych i warsztaty pisarskie. Otrzymali także pakiet materiałów do pracy z uczniami, w tym kartki pocztowe, które były głównym narzędziem pracy. Na kartakach znajdowały się zdjęcia z życia codziennego ludzi, a także symboliczne lementy, takie jak np. drut kolczasty.

Każda kartka niosła podwójny przekaz: z jednej strony poprzez specjalnie dobrane zdjęcia, wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami ze wszystkich krajów programu, a z drugiej dzięki osobistej wiadomości napisanej przez dzieci.Solidarność. Podaj dalej! daje młodym ludziom impuls do refleksji na temat różnorodności i różnych form dyskryminacji, uczy analizowania obrazów, budzi ciekawość i zainteresowanie innymi, rozwija krytyczne myślenie i wyobraźnię. Uczy wypowiadać się otwarcie i dzielić się przemyśleniami, analizować własne uprzedzenia i stawiać im czoło.Program opiera się na prowadzonej od 15 lat francuskiej akcji Jouons la Carte de la Fraternité prowadzonej przez La Ligue d’Enseignement. Od 2016 roku dzięki finansowaniu ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus + zyskał europejski wymiar. La Ligue d’Enseignement jest jego liderem, a partnerami Fundacja Szkoła z Klasą (Polska), Fundación Cives (Hiszpania) i Centar Za Mirovne Studije (Chorwacja).( materiał Fundacji " Szkoła z klasą".)

W 2018 roku do programu zostało zaproszonych w całej Polsce10  szkół, które planują łącznie wysłać ponad 700 kartek pocztowych. W tej grupie jest Szkoła Podstawowa w Dydni.

21 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem dzieci i młodzi ludzie z Polski, Francji, Hiszpanii oraz Chorwacji piszą, wysyłają kartki pocztowe z  przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i liczą na ich odpowiedź.Uczniowie naszej szkoły wysłali ponad 100 kartek. Część z nich została osobiście przekazana do Gminy w Dydni oraz do Banku Spółdzielczego przez uczennice klasy VII a naszej szkoły . Były to: Emilia Marszałek, Sabina Pocałuń, Angelika Mazur i Anna Pocałuń.

Dyrektor Szkoły Zaprasza

Zaloguj >

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

listopad 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zobacz również

sonda

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.