Logo Dydnia ZS - Zespół Szkół w Dydni

Filmoteka szkolna

2017.11.19 - Co nowego w programie?

   Za nami już trzy moduły, podczas których poznawaliśmy dzieło filmowe, analizowaliśmy filmy, dyskutowaliśmy na platformie internetowej. Dowiedzieliśmy się co to jest scenariusz, a co scenopis filmowy. Ten ostatni pisaliśmy do fragmentu filmu „ Cześć Tereska”  w reżyserii Roberta Glińskiego. Debatowaliśmy także nad sensem filmu „ Abel , twój brat” w reżyserii Janusza Nasfetera. Piękny dramat psychologiczny, opowiadający historię chłopca prześladowanego przez kolegów z klasy. Dowiedzieliśmy się też, co to jest efekt Kuleszowa.  A mianowicie to eksperyment przeprowadzony przez radzieckiego reżysera filmowego Lwa Kuleszowa w latach 20. XX wieku, mający za zadanie wykazać sensotwórcze znaczenie montażu filmowego.

Eksperyment opierał się na zestawieniu ujęcia przedstawiającego pozbawioną wyrazu twarz radzieckiego aktora Iwana Mozżuchina z innymi ujęciami; co powodowało, że odbiorca przypisywał za każdym razem inne emocje widzianej twarzy. Twarz Mozżuchina zestawiano kolejno z: talerzem zupy (odbiorca odnosił wrażenie, że aktor patrzy na zupę, a jego twarz wyraża głód), trumną z ciałem kobiety (odbiorcy przypisywali twarzy aktora wielki smutek) oraz bawiącą się dziewczynką (twarz Mozżuchina nabierała dla odbiorców wrażenia pogodnej, czułej).

Tym samym eksperyment doprowadził Kuleszowa do wniosku, że odbiorca nadaje znaczenie ujęciom filmowym nie w izolacji, ale w połączeniu z ujęciami poprzedzającymi i następującymi po nich, oraz że osoba montująca film może nadawać mu znaczenia niezależnie od zawartej w nim gry aktorskiej.( źródło WIKIPEDIA).

Pokusiliśmy się także o przeprowadzenie tego eksperymentu. Brały w nim udział dwie klasy: VIIa i VIIb. A oto efekty.

Obejrzyj video: video1   video2 


FILMOTEKA SZKOLNA. AKCJA!

MODUŁ 3. ĆWICZENIE – SCENOPIS pobierz plik doc


OPIS PROJEKTU

Czym jest Filmoteka Szkolna?

Filmoteka Szkolna to program realizowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, obejmujący swoim zasięgiem prawie 14 tysięcy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W 2009 roku PISF opracował pakiet filmów i materiałów, które rozesłane zostały do wszystkich szkół ponadpodstawowych w Polsce. Od 2014 roku nauczyciele i uczniowie mają dostęp do ponad 100 polskich filmów poprzez stronę www.filmotekaszkolna.pl. Mogą też uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez nauczycieli i nauczycielki – Liderów i Liderki programu w Pracowniach Filmoteki Szkolnej ulokowanych w szkołach na terenie całego kraju.

Ideą Filmoteki Szkolnej jest wprowadzenie elementów edukacji filmowej do programów nauczania. Aby twórczo rozwijać program, do współpracy zostało zaproszonych kilka instytucji i organizacji, m.in. Centrum Edukacji Obywatelskiej odpowiedzialne za projekt „Filmoteka Szkolna. Akcja!” i Warszawska Szkoła Filmowa realizująca projekt „Filmoteka Szkolna. Akademia”. Poprzez tę współpracę przygotowujemy uczniów i nauczycieli do pracy z filmem na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych. Oferujemy rozmaite narzędzia edukacji filmowej: szkolenia, warsztaty, spotkania seminaryjne, materiały dydaktyczne i merytoryczne, które wspierają nauczycieli i nauczycielki w ich pracy z Filmoteką Szkolną.

Realizacja działań z zakresu edukacji filmowej

Film uczy młodych ludzi postrzegania świata, krytycznego myślenia, swobody wypowiedzi, inspiruje do własnej twórczości, ale nawet najlepszy film nie sprawi, że uczeń będzie pracować w bardziej kreatywny sposób. Na zajęcia z filmem trzeba mieć pomysł, porzucić stare przyzwyczajenia i modele nauczania. Sięgnąć po aktywne metody pracy i myślenie projektowe. Film stanie się wówczas pretekstem do dalszych poszukiwań, inspiracją, pobudzi do rozmowy, zilustruje problem, zaangażuje emocjonalnie.

Naszym celem jest pomóc Państwu w ciekawy i niestandardowy sposób pracować z filmem w szkole. Proponujemy kilka działań do wyboru:

Realizacja filmowego projektu edukacyjnego

Organizacja szkolnego klubu filmowego

Przygotowanie cyklu lekcji z filmem

Wszystkim nauczycielom, którzy zgłoszą swoje działania do Akcji! gwarantujemy:​

Dostęp do materiałów publikowanych na stronach internetowych (publikacji dla nauczycieli i materiałów audiowizualnych).

Regularnie dostarczany newsletter z aktualną ofertą skierowaną do nauczycieli i uczniów zainteresowanych edukacją filmową

Pomoc merytoryczną i metodologiczną.

Zaproszenie do udziału w ogólnopolskim finale - Festiwalu Filmoteki Szkolnej - dwudniowej konferencji połączonej z warsztatami i prezentacją projektów w Warszawie. Udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej

Promocja działań młodzieży w mediach.

Zaświadczenia dla nauczycieli i dyplomy dla uczniów (warunkiem otrzymania zaświadczenia jest zrealizowanie działań oraz terminowe nadesłanie sprawozdań)

Dyrektor Szkoły Zaprasza

Zaloguj >

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

październik 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zobacz również

sonda

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.