Logo Dydnia ZS - Zespół Szkół w Dydni

Adam Ruda wicemistrzem Polski w skokach narciarskich

        13 lutego 2017r. uczniowie Zespołu Szkół w Dydni spotkali się z polskim skoczkiem narciarskim, reprezentantem klubu ZTS Zakucie Zagórz, absolwentem Szkoły Podstawowej w Dydni – Adamem Rudą. To pierwszy skoczek z Podkarpacia, który znalazł się w kadrach Polskiego Związku Narciarskiego.

        Adam Ruda przygodę ze skokami rozpoczął uczęszczając do klasy V Szkoły Podstawowej w Dydni. Początkowo skakał amatorsko, dla zabawy. Gdy rozpoczął wyjazdy na zawody, sport ten stał się dla niego bardziej ważny – zawodowy. W pierwszej klasie gimnazjum zdecydował się na zmianę szkoły i od klasy drugiej gimnazjum uczył się i trenował w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. Wyniki które osiągał nie satysfakcjonowały Go i miał wątpliwości, czy kontynuować treningi w skokach narciarskich. Jednak pod koniec nauki w gimnazjum nasz wicemistrz zaczął zauważać efekty swojej pracy i zdecydował się kontynuować treningi ucząc się w Liceum Sportowym. Był to dobry wybór, gdyż w ten sposób dostał się do reprezentacji Polski. Przez 3 lata (będąc w Kadrze Narodowej) jeździł na zawody, treningi i obozy nie tylko w kraju lecz także po całym świecie.

        Na arenie krajowej jako pierwszy zdobył medale mistrzostw Polski w skokach narciarskich kategorii junior, a także dwa razy 3 miejsce. W zawodach międzynarodowych zdobył m.in. 2 oraz 1 miejsce w Zakopanem w zawodach z cyklu FIS Cup wyrównując przy tym letni rekord Adama Małysza na Wielkiej Krokwi – 139,5 metra.

        Największym sukcesem podczas zawodów krajowych było wywalczenie przez Adama Rudę srebrnego medalu na mistrzostwach Polski seniorów w Wiśle w 2014 roku. Przegrał jedynie z Piotrem Żyłą.

        Aktualnie przez kontuzję ma przerwę w treningach, ale na sezon 2017/2018 stawia sobie za cel powrócić na skocznię i kontynuować karierę na arenie międzynarodowej.

 

Opracowanie na podstawie informacji otrzymanych od wicemistrza

- D. Toczek

 

Dyrektor Szkoły Zaprasza

Zaloguj >

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

wersja językowa

Zobacz również

sonda

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.