Logo Dydnia ZS - Zespół Szkół w Dydni

Spotkanie po latach

        3 września 2016r. w dydyńskiej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Otóż po 39 latach od ukończenia nauki w Szkole Podstawowej w Dydni /dawna nazwa szkoły z 1977 roku to Gminna Szkoła Zbiorcza w Dydni im. „Poległych w Strajku Chłopów w 1937 roku”/, część byłych słuchaczy rocznika 1962, zapragnęła spotkać się po latach z rówieśnikami oraz byłymi nauczycielami tejże szkoły. Pomysłodawcą spotkania oraz organizatorembył były absolwent  dydyńskiej „podstawówki” Adam Pobidyński, który wspólnie z Komitetem Organizacyjnym, tj.: Wiesławą Fejdasz, Jolantą Woźny i Ewą Wójcik doprowadzili do pozytywnego skutku – czyli ziszczenia się długoletnich marzeń.

        Spotkanie zaplanowano i zrealizowano w dwuetapowym rozwiązaniu. Część pierwsza prezentacyjno-poznawcza odbyła się w  Zespole Szkół w Dydni. Druga część integracyjno-biesiadna miała miejsce w Barze „Smaczek” usytuowanym w niedalekiej odległości od szkoły przy smacznych,ciepłych posiłkach, suto zastawionych stołach, dźwiękach tanecznej muzyki oraz wspaniałej atmosferze wszystkich uczestników spotkania.

        Wśród honorowych gości /a jednocześnie wspaniałych nauczycieli, którzy w latach wcześniejszych uczyli nie tylko zebranych uczestników, ale też i młode pokolenie słuchaczy dydyńskiej szkoły/, którzy swą obecnością zaszczycili uroczystość byli: Halina Pocałuń – długoletnia i  świetna nauczycielka matematyki, której talent, posiadana wiedza i  umiejętności jej przekazania nie tylko z łatwością docierały do pamięci wychowanków, lecz także rozjaśniały umysły i podnosiły wiedzę poprzez udzielanie korepetycji osobom dorosłym; Jadwiga Źrebiec – długoletnia nauczycielka historii, organizatorka wielu olimpiad historycznych i  przewodnicząca kółka historycznego; Zofia Morajko – polonistka, umiejąca dotrzeć do najbardziej zatwardziałego i opornego umysłu ucznia; oraz Henryk Dąbrowiecki – długoletni nauczyciel i wychowawca klasy VI – VIII tegoż rocznika, doskonały druh z harcerskich spotkań, a  także późniejszy wójt Gminy Dydnia.

        Z absolwentów, którzy uczestniczyli w pierwszym tego typu spotkaniu wymienić należy: Adama Bluja, Wiesławę Fejdasz /Pocałuń/, Marię Fień /Piszczek/, Dorotę Frydryk /Kopczyk/, Grażynę Kędra /Gaworecką/, Magdalenę Lorek /Śliwa/, Annę Niedzielską /Suchan/, Jacka Paraniaka, Adama Pobidyńskiego, Adama Serwańskiego, Jolantę Woźny /Oskarbską/ oraz Ewę Wójcik /Piegdoń/. Z 35 absolwentów rocznika 1962, którzy na przełomie lat 1969-1977 uczęszczali do dydyńskiej szkoły w spotkaniu uczestniczyło 12 byłych słuchaczy. Pozostali z uwagi na różne sytuacje nie mogli lub nie chcieli wziąć w nim udziału.

         Otwierając spotkanie, Adam Pobidyński w swoim wystąpieniu przywitał wszystkich zebranych, nawiązał do lat minionych, wspominając dawne piękne i niezapomniane czasy szkolne, przedstawił sylwetki uczniów i byłych nauczycieli, którzy odeszli do wieczności, krótko je charakteryzując oraz zaprosił do dyskusji, prezentacji własnych biografii i  wspólnej biesiady. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych nauczycieli, którzy uczyli aktualnych absolwentów, tj. śp.: Zofii Zawada /1978/, Janiny Kołodko /1984/, Marii Pałys /1986/, Anny Lach /1986/, Stanisławy Kułak /1990/, Janiny Lorenc /1999/, Józefa Pytlowanego /2008/ - oraz dwóch kolegów, tj. śp.: Zenona Gudalewicza /2008/ i  Ryszarda Gaworeckiego /2012/.

         Gospodarz  spotkania – Dyrektor Zespołu Szkół w Dydni Iwona Pacałuń, podejmując w szkole uczestników słodkim poczęstunkiem z  zadowoleniem i szczerością serdecznie powitała wszystkich zebranych, zachęciła do wspólnego zwiedzania obiektów szkolnych, życzyła miłych wrażeń ze spotkania oraz zaprosiła do kolejnych tego typu spotkań w latach następnych. Absolwenci obecność w spotkaniu zaszczycili wpisem do Szkolnej Księgi Pamiątkowej – upiększając wpis wierszem, napisanym na tę okazję przez organizatora:

Tam dom Twój…

 

Tam dom Twój – gdzie serce Twoje

Mawiali niegdyś poeci –

Porzucisz rodzinne gniazdo

W świata strony polecisz.

 

Opuścisz Ojca i Matkę

rodzinne strony, ruczaje,

Swą skromną rodzinną chatkę

Pagórki, doliny i gaje.

 

Połączysz się z inną osobą

Którą sercem obdarzysz,

Zostaniesz z Nią – Ona z Tobą

O takim szczęściu marzysz.

 

Lecz kiedyś – po wielu latach

Przypomnisz sobie krainę,

Jej czar, urok i zapach

i słowa ciche – matczyne.

 

„Kochane dziecko moje

Masz w sobie talent i zapał,

Idźże przez życie swoje

Oby nikt przez Ciebie nie płakał. 

 

Obyś się w życiu kierował

Drogą wskazaną przez Boga,

Żeby Cię Jezus zachował

I strzegła Matka Boża”.

 

Wspomnisz rodziców swych wtedy

Szkołę – Nauczycieli,

Lata dostatku lub biedy

Że wszyscy Ci dobrze chcieli.

 

Może powrócisz do chatki

Zastaniesz tam ciszę – wspomnienie,

Zatęsknisz do Ojca i Matki

Powróci dziecinne marzenie.

 

Łza zeszkli wtedy Twe oko

Serce żałość przeniknie,

Westchniesz sobie głęboko

Młodzieńcza nuta ucichnie.

 

Boże – spraw Wolą Twoją

Żebym nim wrócę do Ciebie,

Odwiedził krainę swoją

I spoczął na zawsze – w Niebie.

 

         Dyrektor Iwona Pocałuń oraz Dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dydni – Elżbieta Przystasz /nieobecna na spotkaniu/ udostępniły zwiedzającym obiekty szkolne, które w opinii i ocenie zwiedzających pozostawiły wspaniałe wrażenie, niezapomniane chwile oraz bardzo miłą pamiątkę. Cały kompleks szkolny w Dydni, a zwłaszcza Szkoła Muzyczna /dawna Szkoła Podstawowa/ jest obecnie perłą Gminy Dydnia oraz chlubą dla gospodarzy i mieszkańców. Przyznać należy, że wielu absolwentów, zwiedzając budynek dawnej SP, nie mogło odnaleźć się po latach w „nowej rzeczywistości”.

         Uczestnicy mają nadzieję, że wzorem niniejszego spotkania inne roczniki, które w przeszłości kończyły naukę w Szkole Podstawowej w  Dydni również zechcą zorganizować spotkanie we własnym gronie z  udziałem nauczycieli lub połączone z innymi rocznikami.

 

                                                                                                                      Adam Pobidyński

Dyrektor Szkoły Zaprasza

Zaloguj >

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

styczeń 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zobacz również

sonda

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.