Logo

Szkoła tolerancji

Prezentacja o tolerancji (8.05.2015 r.) pobierz (pobieranie z dysku GOOGLE, rozmiar ok. 36 MB)


Zajęcia zostały przeprowadzone w klasie II gimnazjum

Temat: Dyskryminacja, równość płci, przemoc.

Cele lekcji:

  • Dokonam refleksji nad przyczynami i skutkami używania słów, które wyrządzaja krzywdę.
  • Zrozumiem, jak ludzie reagują na różne słowa.
  • Zrozumiem na czym polegają granice swobody wypowiedzi.
  • Poznam sposoby przeciwstawiania się językowi, który krzywdzi.

 

Przebieg zajęć:

1. Najpierw wyświetliłam na tablicy Artykuł 13 Konwencji o Prawach Dziecka. Zwróciłam uwagę na to, że Konwencja przyznaje dzieciom prawo do swobodnej wypowiedzi, ale także wyraźnie ogranicza takie korzystanie z niej, które narusza dobre imię osób drugich.

2. Następnie zadałam ucznim pytania i poprosiłam o odpwoedź ( tak jak w scenariuszu " Słowa, które ranią":

  • Czy zawsze powinniśmy mówić to, co nam się podoba?

Uczniowie odpowiadali różnie. Dziewczynki twierdziły stanowczo, że nie. Nie można mówić " co ślina na język przyniesie". Są granice i trzeba je znać. Chłopcy mieli odmienne zdanie. Sugerowali, ze skoro mają wolność słowa, to dlaczego mają się pilnować. Tym bardziej jeśli ktoś ich obraża, to nie chcą być dłużni. Choć sami przyznali także, ze niektóre stwierdzenia, opinie kierowane do nich bolą.

  • Czy powinno się nałożyć jakieś ograniczenia na nasze wypowiedzi o tym, co myślimy ?

I znowu dziewczyny konsekwentnie twierdziły, ze tak. Muszą być pwene granice, nie można wszystkigo i wszędzie mówić. Chłopcy chcieliby mieć swobodę.

  • Jaki rodzaj języka może naruszać prawa innych ludzi?

Tutaj wszyscy stwierdzili, że wulgaryzmy, słowa czy wyrażenia obraźliwe dyskryminujące.

  • Jaki rodzaj języka może naruszać reputację innych ludzi?

Uczniowie tutaj też chylili się ku pomówieniom, kłamstwom.

3. Na tym etapie zajęć rozdałam uczniom po 3 karteczki samoprzylepne i poprosiłam, aby napisali po jednym przykładzie komentarzy czy obraźliwych słów, które były kierowane w stosunku do nich lub do ich kolegów czy koleżanek. Narysowałam na flipcharcie tabelę ( trochę inaczej jak w scenariuszu) i poprosiłam, aby uczniowie przylepili karteczki odpowiednio do narysowanych tabel, według ich uznania. Muszę przyznać, że tabela po uzupełnieniu dała mi wiele do myślenia. Wydawało mi się, ze w mojej szkole nie ma nietolerancji, a o dyskryminacji nie ma mowy! Jednak, uczniowie wiele komentarzy umieścili w tabeli poniżajace, bardzo bolesne. Znaczy to, że czują się źle słysząc takie komentarze, wyzwiska. Jednak nic z tym nie robią, nie rozmawiają ze sobą, nie skarżą się.

4. Dyskusja: w dyskusji wszyscy doszli do wniosku, że nie można stosować języka, który krzywdzi innych. nawet tak radykalni chłopcy doszli do wniosku, że to, co ich boli, boli także innych. Wszyscy ulepieni jesteśmy z tej samej gliny. Dlatego też warto o takich sytuacjach rozmawiać z dowrosłymi, którzy mają prawo działać na rzecz wyeliminowania takiego języka z codziennego użycia.

5. Na koniec przeprowadziłam ćwiczenie : Bitwa o pomarańczę. Myślałam, że sprawa zakończy się szybko. Jedna z drużyn przejmie pomarańczę i koniec. Jednak uczniowie rozpoczęli bitwę od negocjacji. Przekonywali się nawzajem o potrzebie danej części, by na koniec wypracować rozwiązanie. Podzielili pomarańczę na pół.

mgr Zofia Wojnowska

Prezentacja: Czy znasz swoich sąsiadów? pobierz

Op.: P. Sz.


29.01.2017r. Infografiki 


 

W dniach 14.11-24.11.2016 r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja, mająca na celu promowanie wśród uczniów tolerancji. Każda klasa wykonała plakat i stworzyła klasowe zasady tolerancji. Ponadto wśród uczniów gimnazjum została przeprowadzona ankieta na temat tolerancji i dyskryminacji. Z analizy ankiety wynika, że jesteśmy bardzo tolerancyjni i świadomi tego, że wśród nas żyją także mniejszości narodowe, którym należy się odpowiedni szacunek.

ANKIETA DOTYCZĄCA  STOSUNKU DO MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH pobierz

Z. Wojnowska 

op.: P.Sz.


SZKOŁA TOLERANCJI

Edukacja to najskuteczniejszy sposób zapobiegania nietolerancji. Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami. Małe dzieci są ufne i nie oceniaja po pozorach. Z czasem to się zmienia, zwłaszcza pod wpływem rówieśników. Pojawiają się wtedy trudne pytania i wątpliwosci. Zadanie rodziców i nauczycieli jest pomoaganie dzieciom i młodzieży w przystosowywaniu się do życia w różnorodnym społeczeństwie, nauczenie ich akceptacji i otwartości na innego.Młodzi ludzie nie są uczeni jak reagować na akty przemocy czy nietolerancji. Niewiele dowiadują się o osobach dyskryminowanych, nie kształtuja odpowiednich kompetencji potrzebnych do życia w wielokulturowym społeczeństwie. Projket Szkoła Tolerancj ma pomóc nauczycielom poruszać te trudne tematy. Będziemy mieli możliwość wprowadzenia do swojej pracy z młodzieżą tematów związanych z wielokulturowoscią, walką z uprzedzeniami i stereotypaminarodowościowymi, etnicznymi i religijnymi. Projket ma przybliżyć uczestnikom wielokulturową przeszłość Polski, pobudzić do  krytycznego myślenia, dostrzegania niepokojacych zjawisk, które miały i maja miejsce w naszym kraju.

Projekt będzie pomagał realzować jeden z podstawowych kierunków polityki oswiatowej państwa" Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości."

Mentorami kursu e-learningowego, moderatorami bloga oraz autorami materiałów merytorycznych staną się praktycy - nauczyciele nagrodzenie bądź wyróżnieni w organizowanej od 2006 roku Nagrody im. Ireny Sendlerowej " Za naprawianie świata". Sa to wybitni pedagodzy, którzy wychowuja i uczą w duchu tolerancji i poszanowania dla innych.

http://blogiceo.nq.pl/dlatolerancji/

op.: P.Sz.

Dyrektor Szkoły Zaprasza

Zaloguj >

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

wrzesień 2017
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zobacz również

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.